FTP 2018 Schedule of Workshops, Plenaries, Breakouts, Meals, Call-ins, etc.

Schedule of Workshops, Plenaries, Breakouts, Meals, Call-ins, etc.
All activities are at University of Pittsburgh School of Law, 3900 Forbes Ave, Rooms 109, 111, 113, 121 and Courtroom (downstairs), except Friday night and Monday morning

Names of speakers are included. A link to an alphabetical list of speakers’ bios is included at the bottom of the page

Friday, June 8 2018

1-2:30 p.m.
Eight Amendment & the Environment: Unconstitutional Conditions in Toxic Prisons Presenters: Dustin McDaniels, Keith Washington (recorded interview)
[CLE credit available]

2:30-4:00 p.m.
Safe Drinking Water in Prisons: Litigation and Practical Approaches to Ensuring Prisoners Have Access to Clean Water
Presenters: Sara Imperiale, Clarence Green [CLE credit available]

4:30-6 p.m. (Simultanious sessions, Rooms TBA)

Environmental Review for Prisoners’ Rights Advocates: Using NEPA and State Environmental Review Statutes to Advocate for Environmental Justice for Prisoners Presenters: Melissa Legge, Lauren Williams, Letcher Governance Project
[CLE credit available]

FMC Carswell: Support and Resistance at a Toxic TX Prison,
Presenters: Mauri Saalakhan, Kathleen Rumpf, Hugh (a member of Marius Mason’s support committee)

6 p.m. Welcome Dinner, Meet and Greet, Check-in for Housing Reservations

7:30 p.m. WaterWays Giant Banner Presentation

8:30 p.m. Film Screening (8:30 pm): The Gentleman Bank Robber

Saturday, June 9, 2018

10 – 11:15 p.m.
Morning Plenary – Inside/Outside Solidarity in Prison Strikes and Boycotts
Presenters: Karen Smith, Kilaika Shakur, Free Alabama Movement co-founder Kinetic Justice

11:15 am -12:45 pm (Simultanious sessions, Rooms TBA)

Disability Justice: A Requisite for Abolition
Presenters: Talila A. Lewis, Dustin Gibson

Queer and Trans Prisoner Support
Presenters: Dominique Morgan, Grier Low, Kara W.

12:45-1:45 pm Lunch, Prisoner Call-ins, Breakout Groups (Student Activism, call-in with Kelly Oxendine, the mother of Kwame Shakur, and others others tba)

1:45-3:15 pm
(Simultanious sessions, Rooms TBA)

The Undocumented Struggle and Resistance to Immigrant Detention Centers
Presenters: Christina Acuña Castillo, Alejandra Pablos, Shayla Esquivel

Organizing Behind Bars: Supporting Prisoners in the Struggle
Presenters: Shandre Delaney; Kilaika Baruti, Saleem Holbrook, Saundra Coles and Terrell Johnson

3:30-5 pm (Simultanious sessions, Rooms TBA)

Pipeline Struggles: From Standing Rock to White Pine
Presenters: Elise Gerhart, Mama Julz, La Marea, Alex Lotorto, Krow, Mountain Valley Pipeline resistance, others TBA

Organizing Against Womens Prisons
Presenters: Ash Williams; Jhody Polk; Donna Hill

5pm Dinner and Academic Abolitionist Activism Breakout Group (Other possible Breakouts TBA)

6:30pm Poisoned in PA: Investigating Toxic Prisons and the Prison Industrial Complex
Presenters: Carrington Keys; Bryant Arroyo, Richard Mosley, Mike Africa Jr.

FTP Convergence Party ($5 Suggested donation)
9:00pm-12:30am
at Boom Concepts located in Garfield neighborhood at 5139 Penn Ave
Hosted by Medina Jackson, Performers: ByPolar, La Marea, Mike Africa Jr.

Sunday, June 10, 2018

9:30 – 10:30 a.m.
Legislative and Legal Efforts to Support Prisoners
Presenters: Patricia Vickers, Yusef Jones

10:35 – 11:35 am
Breakout Discussions and full group report backs:
Social Media Strategy (Jamani Montague)
Prisoner Support Campaigns (Pittsburgh ABC)
Dealing with White Supremacy in Prisons (Azzurra Crispino)
Bail Fund Organzing
Books thru Bars
others TBA

11:40 am-12:45 pm (Simultanious sessions, Rooms TBA)

Community Alternatives to the Drug War
Presenters: Mama Julz, Project Safe

The Struggle for Black Liberation: Past, Present and Future
Presenters: Mike Africa Jr, Kilaika Shakur, Brother Khalid Raheem, Bypolar

12:45 – 1:45 p.m. Lunch, (Breakout Groups, call-ins TBA)

1:45-3:15 pm (Simultanious sessions, Rooms TBA)

Voices from the Formerly Incarcerated
Presenters: Michelle Jones, Carrington Keys, Isaac Sanchez, Khalid Raheem, Wendell Caldwell

Stopping Prisons in Appalachia
Presenters: Richard Mosley, Kim Ellis, Lill Prosperino, Elizabeth Sanders

3:30-5 pm (Simultanious sessions, Rooms TBA)

Anti-Repression and Legal Defense: From Pipelines to Prisons (and J20!)
Presenters: Sarah Hogarth, Sacheen Whitetail Cross, Jaden Cowboy, Olivia and Jay of Defend J20

Crafting a Community and Prisoners’ Bill of Rights
Presenters: Shabaka, Chad Nicholson (CELDF), Melissa Clatterbuck, Jackson Kusiak

5:15-6:30 pm
Abolitionism in the Era of Energy Empire: Sustaining a Movement to End the Police State and the System it Protects
Presenters: Leoyla Cowboy, Tim DeChristopher, Mumia Abu Jamal (call-in or recorded message)

Monday, June 11, 2018
Convergence Day of Action for Environmental Justice and Prison Abolition

For list of bios click here